V pětadvaceti byla zářící legendou švýcarského sportovního lezení, její srdcovkou však vždy bylo lezení v horách a těžké vícedélky. Mezi její trofeje patří přelezy takových klasik, jako jsou Silbergeier a Unendliche Geschichte v masivu Rätikon, Delicatessen na Korsice a Hotel Supramonte na Sardinii. Stala se také první ženou na světě, která přelezla jednu z nejtěžších vícedélek v Alpách, cestu Yes Man (8b+) v Gastlose. Seznamte se s odvážnou průkopnicí s velkým srdcem - Nina Caprez!
„Dýchejte horský vzduch, vnímejte expozici, užívejte si klidu a pohody, aniž byste se rozptylovali, vypněte myšlenky na pád, protože jsou "zakázány". Vnímání nadmořské výšky je najednou jiné: barvy jsou intenzivnější, vzduch je svěžejší, kontury jsou ostřejší,” říká jedna z nejlepších horolezkyň současnosti o své fascinaci alpským lezením.
Narodila se v nádherném horském údolí, její domovskou oblastí je Rätikon. S lezením začínala jako členka Švýcarského alpského klubu, v sedmnácti ji povolali do národního lezeckého týmu. Při své první účasti na mistrovství světa v Belgii způsobila mezinárodní senzaci, když dokázala postoupit přímo do semifinále. V roce 2006 dokázala ovládnout švýcarskou lezeckou scénu a vyhrát titul národní mistryně jak v obtížnosti, tak v rychlosti. Poté, co si v následujících letech připsala dalších pár Švýcarských pohárů v lezení, končí v roce 2008 se závoděním na umělých stěnách a vrací se naplno na skálu a do hor.
Blokuji únavu
„Při lezení blokuji únavu a překyselení svalů v hlavě, soustředím se výhradně na další krok a dovoluji si pouze pozitivní myšlenky,” napsala o svém přístupu k boulderingu a sportovnímu lezení. Ne všechny cesty ale dokázala svou neohrožeností a psychickou silou zdolat. V roce 2017 se dlouho pokouší o The Nose na El Capitan v Yosemitském národním parku, chce být po Lynn Hill druhou ženou, která ji vyleze. Po dlouhém, drásajícím a vyčerpávajícím boji se vzdává.
Lezecké projekty pak kombinuje s aktivitami, které mají společenský přesah, ráda se věnuje také speleologii. Stává se ambasadorkou projektu ClimbAID, švýcarské neziskové organizace, která využívá lezení jako nástroj pro pozitivní společenské změny. S partnerem v dodávce a mobilní lezeckou stěnou navštěvuje uprchlické tábory v Řecku, Rumunsku nebo v Libanonu. „Na stěně jsou si všichni rovni," říká. V roce 2022 se jí narodí dcera a rok po porodu se stává první ženou, která přelézá jednu z nejobtížnějších vícedélek v Alpách, 300 metrů dlouhou cestu Yes Man (8b+) v Gastlose. „90 % lezení se odehrává v hlavě,” zní heslo Niny Caprez.